Yaşam

Araştırma: Glüten ağırlıklı beslenen çocuklarda çölyak riski artıyor - Sağlık Haberleri - Haberterapi Araştırma: Glüten ağırlıklı beslenen çocuklarda çölyak riski artıyor - Sağlık Haberleri - Haberterapi
Susam ve Argan Yağı saçları onarıyor! - Sağlık Haberleri - Haberterapi Susam ve Argan Yağı saçları onarıyor! - Sağlık Haberleri - Haberterapi
Türkiye'de her üç kişiden birinde gizli şeker var Türkiye'de her üç kişiden birinde gizli şeker var
Demir eksikliği kadınları aşktan soğutuyor Demir eksikliği kadınları aşktan soğutuyor
Uzman Pedagog Oya Akbaş: Çocuklara mahremiyet eğitimi 5 yaşında ailede başlamalı Uzman Pedagog Oya Akbaş: Çocuklara mahremiyet eğitimi 5 yaşında ailede başlamalı
Araştırma: Dünyadaki yeşillenme 20 yıl önce durdu Araştırma: Dünyadaki yeşillenme 20 yıl önce durdu
Prof. Dr. Birkan: Turizm Türkiye'nin petrolüdür Prof. Dr. Birkan: Turizm Türkiye'nin petrolüdür
Uzun süren öksürük kanser habercisi olabilir Uzun süren öksürük kanser habercisi olabilir
Prof. Dr. Kasap: Bilinçsiz rekabet çocukların üzerinde travma etkisi yapabiliyor Prof. Dr. Kasap: Bilinçsiz rekabet çocukların üzerinde travma etkisi yapabiliyor
Sevgiliye yapılabilecek en güzel sürpriz hediyeler Sevgiliye yapılabilecek en güzel sürpriz hediyeler
What are the benefits of propolis? How to use Propolis? What are the benefits of propolis? How to use Propolis?
Bursa'da hastane inşaatı için 1100 ağaç kesiliyor Bursa'da hastane inşaatı için 1100 ağaç kesiliyor
Mezopeeling ile cilt gençleştirmede iğne korkusuna son Mezopeeling ile cilt gençleştirmede iğne korkusuna son
Propolisin faydaları nelerdir ? Propolis nasıl kullanılır? Propolisin faydaları nelerdir ? Propolis nasıl kullanılır?
Bakan Akdağ, 'Yenidoğan Uzmanlarına ihtiyaç var' Bakan Akdağ, "Yenidoğan Uzmanlarına ihtiyaç var"
Sabun bile kirli çıktı! Sabun bile kirli çıktı!
Gençler diyabet hastaları için özel projeler geliştirdi Gençler diyabet hastaları için özel projeler geliştirdi
Kanserin düşmanı'bal kabağı' Kanserin düşmanı'bal kabağı'
Uzmanlar uyardı: 'Kanser olmamak için bağırsağınıza iyi bakın' Uzmanlar uyardı: 'Kanser olmamak için bağırsağınıza iyi bakın'
Bilim adamlarından sigara içenlere uyarı! Bilim adamlarından sigara içenlere uyarı!
Yaşam Haberleri

Araştırma: Glüten ağırlıklı beslenen çocuklarda çölyak riski artıyor - Sağlık Haberleri - Haberterapi

Yeni araştırmalar, beş yaşına kadar çoğunlukla makarna veya ekmek gibi glüten ağırlıklı beslenen çocukların çölyak hastalığına yakalanma riskinin daha yüksek olduğunu ortaya çıkardı. Çölyak hastalığı buğday, arpa veya çavdar gibi tahıllarda bulunan glüten isimli bir maddeye vücudun bağışıklık sistemi tarafından verilen anormal yanıt sonucu ortaya çıkıyor.
Usa Today gazetesinin haberine göre, araştırma, glüten alımının çölyak hastalığı ve çölyak intoleransının genetik olarak riskli olan çocuklardaki ilişkisini araştırdı. ABD'deki Kolorado Üniversitesi ile Augusta Üniversitesinin de aralarında bulunduğu farklı üniversitelerden 19 bilim insanının katıldığı araştırma, 2004- 2010 yılları arasındaki İsveç, Finlandiya, Almanya ve ABD'de doğan 6 bin 600'den fazla çocuğu inceledi.
Araştırma sonuçlarına göre, beslenmelerinde ortalamanın üzerinde glüten alan çocukların yüzde 7.2'sinde çölyak hastalığına yakalanma riski gelişirken, yüzde 6.1 oranında çocukta da çölyak intoleransı gelişme riski bulundu. Araştırma boyunca çocuklar 5 yaşına kadar 6, 9 ve 12 aylık sürelerle üç günden fazla periyodlarda glüten verildi. Buna göre, çalışmaya dhil edilen çocukların yüzde 18'inde çölyak intoleransı görülürken, yüzde 7'sinde de çölyak hastalığı gelişti. Çocuklara bu teşhis 2 ve 3 yaşlarında kondu.
İlk sonuçları 2017 yılında alınan araştırmanın sonuçları JAMA dergisinde yayımlandı.
Çölyak hastalığı çocuklarda özellikle karın ağrısı, karında şişlik, ishal, huzursuzluk, iştahsızlık, enfeksiyonlarda artış ve gelişme geriliği, kusma, kilo alamama ve boy uzamasında yavaşlama gibi tipik belirtilerle ortaya çıkabiliyor.
Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü'ne göre çölyak hastaları, buğday, arpa, çavdar, yulaflı gıdalar tüketmedikleri gibi ayrıca marketlerde satılan hazır gıdaların içeriklerine dikkat etmeli ve mutlaka glüten içermeyen gıdalar tüketmeliler.

Susam ve Argan Yağı saçları onarıyor! - Sağlık Haberleri - Haberterapi

İstanbul Aydın Üniversitesi Anadolu BİL Meslek Yüksekokulu Saç Bakım ve Güzellik Hizmetleri Program Başkanı Öğr. Gör. Leyla Cesaret Ergül, yaz aylarında tatile çıkıldığında güneş, kum ve denizin ciltte ve saçta tahribatlara yol açtığını aktararak, yıpranmaları gidermek için susam ve argan yağı kullanılmasını tavsiye etti.

Türkiye'de her üç kişiden birinde gizli şeker var

Pre-diyabet, diyabet öncesi ilk safha olarak kabul ediliyor. Kilolu ve obez kişilerde ortaya çıkma olasılığı yüksek olan hastalıkta en sık görülen insülin direnci sorunu çözümlenemezse Tip 2 diyabet hastası olma riski artıyor. Araştırmalara göre, çoğu gizli şeker hastalarına 10 yıl sonra Tip 2 diyabet tanısı konuyor. Yeditepe Üniversitesi Kozyatağı Hastanesi Endokrinoloji Uzmanı Prof. Dr. Hasan Aydın, gizli şekerin ne olduğunu, belirtilerini ve alınması gereken önlemleri açıkladı.

Demir eksikliği kadınları aşktan soğutuyor

Çiftler arasında cinsel isteksizliğin yeterince önemsenmediğini ve cinselliğin çiftler arasında konuşulması tabu olarak algılanan bir konu olduğunu belirten İstinye Üniversite Hastanesi Medical Park Gaziosmanpaşa Psikiyatri Uzmanı Dr. Murat Altın, 'Gündelik yaşamın koşuşturmaları, iş stresleri, aile içi ilişkilerde olan gerginlikler, maddi sorunlar, çocuklarla ortaya çıkan ani krizler, günlük sorunlarla kavgalar derken çiftler cinsellikten giderek uzaklaşmaya başlıyor. Bu konunun konuşulması, üzerindeki toplumsal tabular da devreye girince cinsellik gibi önemli bir konu ve bu konuda yaşanan sorunlar hasıraltı edilmeye başlanıp görmezden geliniyor. Bir camdaki ufak bir çatlak nasıl ki yavaş yavaş giderek büyüyor ve en sonunda camı çatlatıyorsa, cinsel yaşamda biriken sorunlar da evlilikte giderek büyüyen bir çatlağa dönüşüyor' diye konuştu.

Uzman Pedagog Oya Akbaş: Çocuklara mahremiyet eğitimi 5 yaşında ailede başlamalı

Her geçen gün artan istismar olaylarına karşı aile bilincinin artırılması gerekiyor. Çocuğun mahremiyet eğitiminin 5 yaşından itibaren ailede başlaması gerektiğini anlatan Pedagog Oya Akbaş, 'Çocuk kendine yapılanın iyi ya da kötü olduğunu algılayamaz. Fakat aile burada çocuğa belli bölgeler açısından eğitimler vermeli. Bir aile 5-6 yaşından itibaren çocuğuna, vücudunda nerelerin ellenmemesi gerektiğini, bunun sakıncalarını, kim olursa olsun, aile fertleri ya da öğretmeni de olsa bunun tehlikeli olacağını anlatmalı, diye konuştu.

Araştırma: Dünyadaki yeşillenme 20 yıl önce durdu

Science Advances dergisinde yayımlanan araştırma sonuçlarına göre, uydu görüntüleri dünyadaki bitki örtüsünün 1980 ve 1990'larda genişlediğini, ancak 20 yıl önce tamamen durduğunu gösterdi.

Prof. Dr. Birkan: Turizm Türkiye'nin petrolüdür

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2019'a ilişkin ikinci çeyrek turizm gelir istatistiklerine göre, yüzde 13,2 artarak 7 milyar 973 milyon 963 bin dolar oldu. Turizm sektörünün şu anda çok iyi durumda olduğuna dikkat çeken Atılım Üniversitesi İşletme Fakültesi Turizm İşletmeciliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. İbrahim Birkan, Türkiye'nin en başarılı sektörlerinin başında turizm sektörünün yer aldığını ifade etti.

Uzun süren öksürük kanser habercisi olabilir

8 haftadan uzun süren öksürük 'inatçı öksürük' olarak tanımlanıyor. Genelde önemsiz gibi görünen, bireysel çözümlerle geçiştirilen öksürük, uzun sürdüğünde ve ihmal edildiğinde ciddi problemler doğurabiliyor. Uzmanlar öksürüğün süresinin altta yatan nedenlerini bulmanın çok önemli olduğunu söylüyor.

Prof. Dr. Kasap: Bilinçsiz rekabet çocukların üzerinde travma etkisi yapabiliyor

'OYUN FORMATINDAN UZAKLAŞMAYIN'

Sevgiliye yapılabilecek en güzel sürpriz hediyeler

Sevgiliye hediye almakta zorlanıyorsanız veya sevgilinizi etkileyip aşkınızı ilan etmek istiyorsanız "sevgili kitabı" tam size göre...

What are the benefits of propolis? How to use Propolis?

What are the benefits of propolis, the most powerful antioxidant source in the world, you can find answers to our questions on how to use propolis in our news

Bursa'da hastane inşaatı için 1100 ağaç kesiliyor

Bursa'da 1100 ağacın kesilmesine başlandı. Milli Savunma Bakalığı'ndan Sağlık Bakanlığı'na devredilen arazide hastane yapılması planlanıyor.

Mezopeeling ile cilt gençleştirmede iğne korkusuna son

İğnesiz mezoterapi sistemi mezopeeling, cildi yenileyerek cilt gençleştirmede avantaj sağlıyor.

Propolisin faydaları nelerdir ? Propolis nasıl kullanılır?

Dünyanın en güçlü antioksidan kaynağı olan propolisin faydaları nelerdir, propolis nasıl kullanılır sorularını cevabını haber detayımızda bulabilirsiniz...

Bakan Akdağ, "Yenidoğan Uzmanlarına ihtiyaç var"

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, yenidoğan uzmanlığının hem sayı hem de eğitim açısından Türkiye'de hala gelişmeye muhtaç bir alan olduğunu belirtti.

Sabun bile kirli çıktı!

Sağlık Bakanlığı’nın denetimlerinde, 707 ürünün 575 tanesinin mevzuata aykırı olduğu tespit edildi

Toplam 140 haber.