İlişki de Güven Nasıl Oluşur ? - Uzm. Psk. Dan. Eyüp SARI

İlişki de Güven Nasıl Oluşur ?


İlişkilerde güvenin işe yarayabilmesi için karşılıklı olması gerekir. Bu, eşlerin birbirine güvenebilmesi ve birbirine karşı güvenilir olması anlamına gelir. Güven ve emniyetin tek kaynağı güven ve güvenilirlik değildir. Bunlar samimi bir ilişkiyi olanaklı hale getirir, sevgiyi artırır ve aradaki bağları güçlendirir. Güven ve güvenilirlik, gelişime yönelik gereksinimlerimizi bu şekilde karşılar.

İlişki  Başlarken Yaşanan Hayalkırıklığı

İlişkinin romantik aşamasında karşımızdakine tam ve koşulsuz bir güven duyarız. Sevildiğimizden kuşku duymayız. En çok ilişkinin bu aşamasında karşılaştığımız bir vefasızlıkla sarsılmamız bu yüzdendir. Akıllı yetişkinler ilişkiye romantik bir biçimde değil, soruşturma evresiyle başlar. Karşımızdakinin ne derece güvenilir olduğunu, bizim açımızdan önemli niteliklere sahip olup olmadığını gözlemleriz. Kendimizi aşkın kollarına ancak karşımızdakinin güvenilirliğinden emin olunca bırakırız. Bu da, kimya uyumunun bile güvenilir bir ölçüt olmayabileceği anlamına gelir. En iyisi sürekli bir gözlemdir. Kaldı ki, bu bile bir yanılma payı içerir. Ama Sherlock Holmes olmak için elimizden geleni yaparız en azından.

Romantik Çekim Bilinçdışı Sinyaldir

Birine romantik bir çekim hissetmek, yani kimya iki bakımdan coşku uyandırır. Muhtaç benliğimiz nihayet doyuma ulaşma olasılığıyla karşılaştığı için coşar. Sağlıklı benliğimiz de coşar çünkü bize nelerin üzerine eğilmemiz gerektiğini, çocukluğumuzda veya geçmiş ilişkilerimizde çözümsüz kalmış anlaşmazlıkları gösterecek kişiyi bulmuşuzdur. Böylece büyülü bir eşleşmeyle hem ruh eşimize hem de ruhsal çalışmamıza kavuşuruz. Muhtaç ego daha sonra eşini suçlayabilir. Sağlıklı ego ise ona müteşekkir olur.

Eğer öz saygımız düşükse ve eşimiz güvenilirliğini ispatlamışsa kendimize şöyle diyebiliriz: "Eşim bana kendimi o kadar iyi hissettiriyor ki, değerlilik duygumla çetin bir mücadele içinde olduğumu unutuyorum. Artık kendimi iyi hissetmem onun varlığına bağlı. Bunu kendi başıma sağlayamadığım için üstlendiği bu görevi asla ihmal etmemeli." Bu sağlıklı bir ilişki temeli değildir.

Güvensizlik Karşısında Tutum Ne olmalı ?

Yetişkinler güvenin beklentiler ve yansıtmalar üzerine temellendirilemeyeceğini bilir. Kaldı ki, sırf güvenilir davranışları hak ettiğimizi düşündüğümüz için de başkaları güvenilir sayılamaz. Benliğimiz, o güne dek yaşadığımız olaylar içerisinden güvenilirlik veya ihanetle ilgili tuttuğumuz eksiksiz kayıtlara boyun eğmek durumundadır. Yetişkinlere özgü bir bakış açısına sahip olduğumuzda bizi hayal kırıklığına uğratan insanların davranışlarıyla tahrik olmayız. Aksine, yüksek sesle "Ah!" çekip kaybımızın yasını tutarız. Öç almaya çalışmadan yolumuza devam ederiz.

Her halükarda, başkalarının bize beslediği duyguların ne ölçüde olacağını ve ne kadar süreceğini belirleyemeyiz. Yetişkin kişi duyguların raf ömrüne ve güven duygusunun yaşam süresine saygı göstermeyi öğrenmiştir. İlişkilere yönelik akıllılık, eşimizin ne kadar ileriye gidebileceğini, bizimle birlikteyken ne kadar kendisi gibi olabildiğini ve ilişkimize kendisini ne kadar adayabileceğini kabullenip bunlara hazırlanmamız şeklinde kendini gösterebilir. Amacımız, kendimize bir alan açıp burada olanları ve olabilecekleri kabul etmek, şartlar uygun olduğunda yönelmek, olmadı evlilik terapisi almak, elimizden bir şey gelmediğindeyse yolumuza devam etmektir.

Sevgiyle kalın.

terapilife@gmail.com

YAZIYI PAYLAŞ!

YAZARIN SON 5 YAZISI
22Ara

Vajinismus Gerçeği

09Kas